www.ahdevefa.liyiz.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.ahdevefa.liyiz.biz

XxHackeDxX

AnasayfaGıyabenGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ben başörtüsü Engelliyim

+2
Zeynebül-Kübra
Mu@YMe
6 posters
YazarMesaj
Mu@YMe
Reisül Küttap
Reisül Küttap
Mu@YMe

Rep Puan : 57
Ruh Hali : Ben başörtüsü Engelliyim Kizgin10

Ben başörtüsü Engelliyim Empty
MesajKonu: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimeC.tesi Haz. 07, 2008 10:42 am

“BEN BİR BAŞÖRTÜSÜ ENGELLİSİYİM”

Merhaba sevgili günlüğüm! Gazete de okudum bugün. Önümüzdeki hafta “Engelliler haftası” imiş. Biliyor musun biricik günlüğüm içimi derin bir hüzün kaplayı verdi. Herkesin bir imtihanı var işte! Rabbimiz çeşit çeşit dert ve sıkıntılarla kulları imtihan eder. Hastalıklar, özürler sabredilirse Allah katında günahlara kefaret olucu birer nimettir.

Biliyor musun biricik günlük! Bence bedensel engellilik gelip geçici bir imtihan. Asıl kötü olan iman engelli olunması olsa gerek.
Ne kadar acı değil mi? Düşünsene Allah kalbini mühürlemiş, gözlerin hakikati göremiyor, kulakları bir türlü gerçekleri duyamıyor. Allah muhafaza ne acı bir durum değil mi? Bedensel engelli olsan, sabretsen ecrin büyük oluyor ve günahlarına kefaret oluyor. Ama iman engelli olmak ne garip hiç kurtuluş ümidi yok. Düşündüm de günlüğüm iman engelli olunca amel engellide oluyorsun haliyle. Kulluk etme niyetinden uzak kalmaktan daha acı bir engellilik olmasa gerek. Hem iman engelli olunca sorgu edebilme engellisi de oluyorsun. Hakikati düşünme engellisi de oluyorsun. Ne kadar kötü bir durum olsa gerek değil mi? İnsan olmak farkından mahrum kalmak. Ne anlamı var ki günlüğüm bedensel olarak sapasağlam olmuşsun ama iman engellisin neye yarar ki? Mü’min bedensel engelli olduğunda günahlarını hafifletiyor. İman engelli bedensel sağlamlığıyla günahlarını artırıyor. Çok ilginç değil mi sence günlüğüm?

Benim sırdaş günlüğüm sana bir sır vereyim ister misin? Biliyorum sende konuşma engellisin. Evet diyemezsin bana. Ama sen dinleme ve paylaşma engelli değilsin günlüğüm. Ne mutlu sana. Birçok insan bundan bile mahrum biliyor musun? Derdini duyuramazsın, sıkıntını dinleyerek bile paylaşamazsın. İyi ki sen varsın günlüğüm. Namazlarımın ardından Rabbime dua edip sıkıntılarımı O’na havale ettikten sonra o kadar rahatlıyorum ki bilemezsin. Belki seninle de bu huzur sayesinde paylaşabiliyorum çoğu şeyi. Neyse, tatlı günlüğüm paylaşacağın sırrı unuttum sanma, sıkı dur şimdi. Ben bir BAŞÖRTÜSÜ ENGELLİSİYİM! Ne o, neden şaşırdın. Haklısın! Doğal olarak seninde aklına başörtüsü takamayan bir kız geldiğinde ilk tanımlamanı anlayabiliyorum. Ne olacak? Başörtülü kız denince akla ya irtica gelir ya da mağdur. Hayır canım! Ben ne mürteciliği nede mağdurluğu kabul etmiyorum. Hiç kusura bakma. Çünkü Rabbim beni başörtülü yaşayacak şekilde hislerle yaratmış. Yani başörtüsü benim herhangi bir uzvum gibi. Kolum, elim, ayağım gibi bir şey. Hangi yakıştırmayı yaparlarsa yapsınlar ben bir başörtüsü engellisiyim. Ama bu uzvumu ne trafik kazasında kaybettim ne de herhangi bir ateşli hastalıkta. Doğrusu bende anlayamadım nasıl başörtüsü engelli olduğumu. Ya! Günlük doğuştan başörtüsü engellisi olsan belki az çok idare edebilirdin. Tıpkı doğuştan görme engelli ile sonradan gözlerini kaybeden insan arasındaki fark gibi bir şey bu.

Ne garip bir engel biliyor musun bu benimkisi? Engeli ayaklarında olan sadece belli şeyleri yapamaz, misal top oynayamaz ya da ne bileyim kaldırımlarda zorlanır. Evet Allah sabır versin bu da zor bir durum. Ama sevgili günlüğüm en azından insani hakları var bu kardeşlerin. Engellilikleri sadece bedensel. Ve o kardeşlerim aşağılanmıyorlar. Bazı yerlerden kovulmuyorlar. Engelini aşmadıkça şuraya giremezsin demiyorlar. Ya ben? Ne yapabilirim günlük? Ben niye engelli oldum durup dururken. Okuluma gidemiyorum yürüme engelliyim. Derslerimi dinleyemiyorum duyma engelliyim. Sınıfta tahtadaki yazıları okuyamıyorum görme engelliyim. Bilgimi artıramıyorum zihinsel engelliyim. Haksız mıyım söyle hadi? Başımı örttüğüm için neden ben bütün engellilerden daha engelliyim? Hangi tıp kitaplarına bakacağım ben bu sorunun çözümünü? Ve niçin bizim ülkemizde var oluyor bu başörtüsü engelliliği. Havasından mı, suyundan mı, toprağından mı desen saçma olacak. Çünkü biliyorum ki bu coğrafyada bin yıldır gözükmemiş bir engelli çeşidi bu. Hangi yasak meyveden tattım ki ben örtü engellisi oldum.

Sevgili günlük söyle hadi başörtüsü engellisi olmak % kaç özürdür sence? %20? %40? %80 mi yoksa? Peki neden malul emeklisi değilim? Biliyorum cevabın yok bu sorularıma, zaten olmazda. Hangi engellilik insan olma engelliliğidir. Başörtüsü engellisinden başka. Başörtüsü engellisi = İnsan olma engellisi diye bir tez ortaya koysak ispatı mümkün olur mu sence günlüğüm?

Tamam, sırdaşım yazmayacağım daha sustum! Sadece şunu bil BEN BİR BAŞÖRTÜSÜ ENGELLİSİYİM!

ibrahim küçük
Zeynebül-Kübra
Moderatör
Moderatör
Zeynebül-Kübra

Rep Puan : 8

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimeSalı Haz. 10, 2008 11:46 am

Ama iman engelli olmak ne garip hiç kurtuluş ümidi yok. :elephant:

BEN BİR BAŞÖRTÜSÜ ENGELLİSİYİM!

Takva
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Takva

Rep Puan : 11

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimeÇarş. Tem. 23, 2008 8:33 pm

BEN BİR BAŞÖRTÜSÜ ENGELLİSİYİM!

ben bunu Rabbim den bir nimet olarak bilmekteyim.

Üzülmüyorum ama üzülen kardeşleriminde üzülmemesi için diyorum.
Gaye sadece okumak ve ilmi arttırmaksa.İllada okula gitmek gerekmez.
Okumak isteyen insan,ilim sahibi olmak isteyen insan isteyince hele de bu asırda istediğini yapabilir.
Ve şunu belirtmek istiyorum ki malesef ülkemizde okul diye bir şey yok okulllarımız ilim öğrenme yeri değil artık.Bu nedenlede okullardan ne kadar uzak durursak okadar faydal olacağını düşünüyorum ve Sizin gözlerinizi bilmem ama benim gözlerim okulu geleceğin aydınlığı değilde hayatı karartan bir vesile olarak görüyor.
insanların çoğu geleceğimiz ne olacak endişesinde imanlı gönüllere hitab ediyorum.
Gelecek Allah'ın c.c. elinde ve Allahu tealada geleceklerimizin bizim amellerimize göre şekil aldığını bildiriyor.
Baki kalacak salih ameller ,karşılık olarak ta,emel olarak ta Rabbinin katında daha hayırlıdır.
kehf-46
Kehf 60.ayetten 82.ayetin sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.
Orada musa a.sla hızır a.s karşılaşmasını anlatıyor ve hızır a.s gemi salih amelli insanlara ait olduğu için ve zalim kral almasın diye deliyor.
cocuğu öldürüyor.ebeveynleri salih amelli insanlar ve cocuk büyüdüğünde kafir olacak.Anne ve babasını yoldan cıkarmasın diye öldürüyor.
Duvarın düzeltilmesi altında iki yetime ait hazine var ,babaları salih amelli insandı
Allah ta büyüdüklerinde kendisinden bir rahmet olarak cıkarıp ona ulaşmalarını istedi.
Kuranda anlatılan bu duruma bakılınca herşeyin Allah'ın elinde olduğunu ve onun razı olacağı şekilde yaşarsak,Geleceğimizi güzel şekilde hazırlayacağını anlıyoruz..
Peygamberimiz bir hadisinde bildiriyorki
3 adam mağaraya sığınıyor ve bir taş düşüp ağzını kapatıyor.
Diyorlarki bizi burdan Allah tan başka kimse kurtaramaz gelin Allaha dua edip yardım isteyelim.
1. adam diyorki Rabbim benim yaşlı anne ve babam vardı.önce onların karnını doyurur sonra kendimiz yemek yerdik.Bir gün onlar uyumuşlardı.Onlar uyanana kadar yemek yemedik onlar uyanıp yedikten sonra karnımızı doyurduk eğer bunu senin rızan için yaptımsa Bize yardım et bizi bu düştüğümüz sıkıntıdan kurtar...
Allah adamın duasını kabul eder,Taş biraz açılır.Fakat bir insanın çıkabilmesi mümkün değildir.
2.adam dua etmeye başlar:Benim amcamın kızı vardı.Onlar fakir,biz zengindik .Ben onunla evlenmek istedim o beni istemedi.Kıtlık oldu.O gelip bizden yiyecek istedi.Bende şartımı söledim ama kabul etmedi.Açlık şiddeti artınca şartımı kabul etti.Titrediğini görünce sordum "Ne den titriyorsun" diye.Oda "Allah'tan korkuyorum" deyince,O fakirken korkuyorsa ben zengin olduğum halde nasıl korkmam deyip.Onu serbest bırakıp,istediğini verdim.Eğer bunu senin rızan için yaptımsa,bizi bu düştüğümüz sıkıntıdan kurtar...
Onunda duası kabul olur,Taş biraz daha acılır.Ama yine bir insan dahi çıkamaz.
3.Adam da şöyle dua eder:Bi adam vardı bana bin dinar emanet bırakmıştı.Sonra Ben o bindinarla koyun aldım.Aradan yıllar geçti koyunlar çoğaldıkça çoğaldı.Yıllar sonra adam çıka geldi,emaneti geri almaya.Bende sürüden bir koyun bile almaksızın tamamını adama verdim.Adam şaşırdı ve Ben sana bin dinar verdiydim.Benimle dalgamı geçiyorsun bana bin dinarımı ver dedi.Bende olanı anlattım ve sürüyü verdim.Eğer bunu senin rızan için yaptımsa bizi bu düştüğümüz sıkıntıdan kurtar...
Daha sonra taş açılır ve bu 3 adam kurtulur.
Geçmişte yapmış oldukları iyilikler kurtulmalarını sağlamıştır.
Şimdi dönelim konumuza.Eğer biz Allah için sakınır,Rabbimizin Razı olmadıklarından uzak,hoşnud olduklarına amel edersek.Şüphesizki Allah hem bu dünyada hemde ahirette karşılığını verecektir.
2. bir mesele diyelim başörtüsü serbest bırakıldı.Sizce mesele bittimi?!
Sizce konu sadece başörtü yasağımı?!Hayır.Konu sadece başörtüsü olmamalı.Rabbime hamdu senalar olsun.Başörtüsü yasağı nedeniyle gözlerimiz açıldı.Ayrıca devlete teşekkür etmek lazım.Biz başörtülülere okumayı yasaklarken aslında bize şunu demek istedi."BAŞÖRTÜLÜLERİN HAYASIZLIĞA DÜŞMELERİNİ İSTEMİYORUZ."
Evet malesef hayanın yavaş yavaş yok olduğunu görüyoruz okuyan çocuklarımızda.
şimdi bir çoğunuz diyeceksiniz ki "Ne alaka sen istemedikçe, sen dürüst oldukça sana bi şey olmaz"Sen kendini istesen koruyabilirsin.
Hayır...Belki büsbütün değişiklik olmaz ama yine de az çok bılaşır.
Bir miktar elmayı düşünün.İçine bir çürük elma girdimi bir müddet sonra hepsini çürütmeye başlar.Kimini daha fazla kimini daha az ama çürütmediği kalmaz.
Mevlana Celaleddin Rumi mesnevide şarap hakkında şöle diyor.
"Şarap akıllıyı akıllandırır.kötü huyluyu daha kötü eder.İnsanlar kötü huya daha yatgın olduğundan şarap haram kılınmıştır."
O halde okullar bozulduğuna göre şarabtan bir farkı yoktur.
Ve şunu da belirtmek isterim ki konu başörtüsü yasağı olmaktan çıkıp iman ahlak ve haya kısmına kadar ulaşmasından dolayı okul sadece kız çocuklarının okuyamıyacağı bir yer değildir.Erkek çocuklarımızın geleceğini bile tehdit etmektedir.
Rabbim hakkımızda hayırlar versin.Hesaba çekici olarak Allah yeter.
slm ve dua ile...

En son Takva tarafından Perş. Tem. 24, 2008 4:57 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
http://yuregimdentasandamlalar.desenblog.com
nergiz
Dost Üye
Dost Üye
nergiz

Ünvan : nergiz
Rep Puan : 11

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimePerş. Tem. 24, 2008 8:59 am

Allah c.c. razı olsun takva kardeşim sana katılıyorum bu güzel fikrini destekliyorum
Mu@YMe
Reisül Küttap
Reisül Küttap
Mu@YMe

Rep Puan : 57
Ruh Hali : Ben başörtüsü Engelliyim Kizgin10

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimePerş. Tem. 24, 2008 5:31 pm

GÜZEL TAKVAM
harikasın adeta bir makale yazmışsın
yüreğine sağlık
yazını okudum ve hiç aklıma bile gelmeyen olaylara vakıf oldum çok şükür
ALLAH-u zulcelal senden razı olsun
!!MuHaCiR!!
Administratör
Administratör
!!MuHaCiR!!

Ünvan : HiCReT
Rep Puan : 22
Ruh Hali : Ben başörtüsü Engelliyim Kimses10

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimePerş. Tem. 24, 2008 6:05 pm

Mu@YMe demiş ki:
GÜZEL TAKVAM
harikasın adeta bir makale yazmışsın
yüreğine sağlık
yazını okudum ve hiç aklıma bile gelmeyen olaylara vakıf oldum çok şükür
ALLAH-u zulcelal senden razı olsun
Merve

MesajKonu: Geri: Ben başörtüsü Engelliyim   Ben başörtüsü Engelliyim Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 8:02 pm

gercekten cok güzel olmus ellerine kalemine saglık arkadasım bn merve Very Happy

Ben başörtüsü Engelliyim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-